שיפוצים טיפים ומאמרים חברות ומוצרים עיצוב פנים אדריכלים שאלות ותשובות המומלצים
יום חמישי, 19/05/2022 - 06:13
כמות צפיות למאמר זה: 3640
תמא 38

תמא 38

(מאת: שינבר)
01/10/09

תמא 38

 

התכנית שיפוצים תמא 38 חוקקה במטרה לעודד דיירים לחזק את ביתם נגד רעידות אדמה ע"י מתן תמריצים והטבות שונות וקרוייה תמא 38. כחלק מההטבות ואולי העיקרית שבהן היא הוספת זכויות בניה בהיקף של קומה טיפוסית. כנגד מתן הזכויות לקבלן או יזם, הדיירים מקבלים את חיזוק הבניין שיפוצו ברמה יסודית, התקנת מעלית ועוד.

תמא 38 ותיקון 62 לחוק המקרקעין

ע"פ חוק המקרקעין בתים משותפים, לפני התיקון, היה צורך בהסכמה של 100% כדי שיוכלו להוסיף דירות חדשות בבניין. בעקבות חקיקת התוכנית ומשראו כי יש מצבים בהם דיירים מסרבים לתוכנית ואפילו לא מסיבות מוצדקות, יזם המחוקק תיקון לחוק המקרקעין, תיקון 62 אשר בא להקל ולאפשר את יישום התמא על אף שאין 100% הסכמה בין הדיירים.

תמציתו של התיקון לחוק הוא כי ניתנת למפקח על הבתים המשותפים הסמכות לאשר את ביצוע הפרויקט על אף סירובם של עד 33% מהדיירים ובלבד שניתנה להם הזכות להשמיע את טענותיהם להתנגדות. בלא סיבה מוצדקת יתיר המפקח על הבתים המשותפים את הפרויקט. במצב של היתר כזה יוכלו הדיירים יחד עם הקבלן\יזם להוסיף עד שליש ממספר הדירות הקימות בבנין ערב הפרויקט.

על פניו מדובר בחוק שאמור לדחוף בצורה משמעותית את יישום התוכנית, אך בפועל אנו רואים שהרבה מאוד יזמים נרתעים מכניסה להסכמים עם דיירים בהם אין הסכמה מלאה. הסיבות לכך הן בראש ובראשונה הדרישה להוציא היתר מהוועדה המקומית לפרויקט עוד טרם פניה אל המפקח. הוצאת היתר כרוכה בעלויות גבוהות מאוד והשקעת זמן לא קצרה והיזמים חוששים שמא לאחר הוצאת ההיתר המפקח יקבל את התנגדות הדיירים המעטים ויעדיפם על פני הרוב המסכים לפרויקט. היזם נושא כאן בסיכון כלכלי גבוה מאוד. סיבה נוספת לחשש היזמים הוא עיכובים שייצרו אותם מתנגדים אם בדרך של הוצאת צווים על ידי עורכי דין או הפרעה בפועל בכל צורה לבניה. בסך הכל מדובר בפרויקט מאוד עדין הכרוך בבניה תוך כדי מגורי הדיירים בבתים וכל אי שיתוף פעולה מצד אותם מתנגדים יכול להוות מכשול להוצאת הפרויקט לפועל.

כמו כן ישנם עיריות אשר יזמו בעצמן תוכניות בנין עיר מקומיות אשר משפרות את תמא 38 כדי לעודד יזמים ודיירים אף יותר למימוש התוכנית, אך אלו לא יוכלו להתממש אלא אם יש הסכמה של 100% מהדיירים.

מכשול נוסף שעולה מאי הסכמה מלאה של הדיירים הוא הפרדת הגג והזכויות בניה עליו מהדירות לצורך שעבוד לבנק מלווה. ללא הסכמה של 10% מהדיירים לא ניתן לבצע מהלך של הפרדת הגג מהדירות שכן הוא רכוש משותף, לצורך הצמדתו לתת יחידה נפרדת ושעבודו לבנק מלווה של הפרויקט. במצב זה יאלץ הקבלן \ יזם להשיג מימון בדרך אחרת או ע"י מימון עצמי ולא יוכל לקבלן ליווי בנקאי לפרויקט כפי שנהוג בפרויקטים של בניה.

מכל הנ"ל ועוד סיבות, נכון יהיה אם המחוקק יבדוק את עצמו ויראה מה התוכנית השיגה עד כה ואם לכך התכוון כשחוקק אותה, ואם לא, שיפעל לתקן את הדרוש תיקון כדי באמת ליצור כלים שיביאו את השגת המטרה אליה התכוון.

 

שיפוצים
קבע כאתר הבית | הוסף למועדפים | אודות רמונט | תקנון | המערכת | פירסום באתר | מפת האתר | קישורים | יצירת קשר | הצעות לייעול
לכל הזכויות שמורות לפורטל שיפוצים רמונט הכל לבנייה, שיפוצים ועיצוב הבית ©